neljapäev, 18. oktoober 2012

Lahttaignast juustusarved



Kui hommikul tekib suur isu juustusarvede järele, siis on lehttaignast sarvekesed ideaalne lahendus :)

Vaja läheb:  

150 g sulatatud võid
150 g hapukoort
250 g nisujahu
100 g merevaiku 
150 g riivjuustu
50 g tükeldatud sinki(soovi korral)
määrimiseks üks munakollane

Tee nii:

sega omavahel jahtunud sulatatud või, jahu ja hapukoor. Rulli ümmarguseks kettaks ning määri sulatatud juustuga. Nüüd lõika sektoriteks nagu tort ja igale sektorile raputa riivjuustu ning soovi korral sinki. Rulli laimeast otsast sarvekesteks ja määri munakollasega. Küpseta 225 kraadi juures kuldseks.





reede, 28. september 2012

Mõmmitort- Meie Mõmm sai 5-kuuseks!

Meie poja sai jälle kuu vanemaks ja sel puhul valmis emme ja issi koostöö tulemusena mõmmitort :)




Vaja läheb:

Napoleoni kook
põhjade vahele kasutasime maasika-banaani-meetoormoosi

Peale:
šokolaadiküpsiste puru
m&m komme

Tee nii:

Valmista Napoleon, lase üleöö seista ja lõika välja mõmmikujuline kook. Kaunista küpsisepuru ja kommidega. Hea nipp on valged kohad katta kausside ja pitsidega, nii on mugav küpsisepuru peale kanda.





Lõhepirukas- meie uus lemmik

Kui on suur lõheisu, aga tahaks proovida midagi uut, siis tuleb segada kokku külmkapis leiduvad ained, mis piruka sisse sobiksid ja tulemus on suurepärane! Põhja retsepti leidsin "Nami-nami kokaraamatust".


Vaja läheb:

Põhi:

150 g jahu
100 g võid
50 juustu
umbes 3 spl külma vett

Täidis:

100 g murulauguga merevaiku
100 ml rõõska koort
160 g kuubikuteks lõigatud lõhefileed
1 hakitud sibul
3 spl hapukoort
50 g riivjuustu
3 muna
soola
pipart
tilli

peale 150 g riivjuustu
basiilikut

Tee nii:

Valmista taigen, selleks näpi või, jahu ja riivjuust puruseks ning lisa vesi. Vett on vaja nii palju, et tekiks mõnus muretaigen, ära vett liiga palju pane! Suru taigen vormi põhja ja äärtele ning eelküpseta 200-kraadises ahjus 15 minutit.
Samal ajal valmista täidis. Sega munad maitseainetega, lisa merevaik ja rõõsk koor. Seejärel lisa ka ülejäänud ained ning sega korralikult läbi. Vala täidis eelküpsetatud põhjale ning raputa üle juustuga, peale raputa veel kuivatatud basiilikut. Küpseta ahjus umbes 30 minutit.

Pannkoogirullid suussulava täidisega

Mõnus magustoit, sobib ideaalselt õhtuseks maiustamiseks :) Retsepti jaoks sain inspiratsiooni "Pereköögi kokaraamatust", kuid muutsin seda päris palju :)



Vaja läheb:

Pannkookide jaoks:
2 muna
suhkrut
soola
jahu
piima
vaniljet

Täidis:
50 g toasooja võid
2 munakollast
200 g rosinakohupiima
100 g vaniljega kohupiima
3 munavalget
1,5 dl suhkrut

Kaste:
1 munakollane
2 dl vahukoort
5 spl kondenspiima

peale mandlilaaste

Tee nii:

Valmista ülepannikookide taigen ja küpseta koogid. Ülepannikookide taigna jaoks võtsin mina kaks muna, segasid soola, vailje ja suhkruga läbi, seejärel lisasin jahu. Jahu lisasin seni, kuni taigen muutus juba üsna paksuks ja seejärel lisasin piima. Piima peaks olema nii palju, et taigen oleks umbes 10% hapukoore paksune. Hoidsin taigent umbes tund aega külmkapis ja lisasin veel veidi piima. Soovi korral võid osa piimast asendada ka veega, aga mulle veega pannkoogid ei maitse, seega kastan ainult piima.
Täidise jaoks vahusta või munakollastega, sega hulka kohupiimad. Vahusta munavalged kõvaks vahuks ja vahustamise lõpus lisa ka suhkur. Sega munavalgevaht kohupiimaseguga ja täida saadud seguga pannkoogid, keerates need rulli. Lao rullid ahjuvormi. Kalla üle seguga, mille valmistamiseks vausta omavahel kastme jaoks vajalikud ained.

esmaspäev, 17. september 2012

Kanaroog- suurepärane kõhutäis

See kanaroog on tõeliselt maitsev, parimaks kaaslaseks riis :) Mu mees tellib seda rooga tihti, see on kujunenud tema lemmikuks ja pole ka ime, sest maitse on oivaline.



Vaja läheb:

300 g kanafileed
soola
pipart
basiilikut(soovitan mitte koonerdada)
100 g merevaiku
100 g tomatipastat
2 dl piima
2 dl rõõska koort
150 g riivjuustu

Tee nii:

Lõika kanafileest sobiva suurusega tükid ja lao ahjuvormi põhja. Sega omavahel sulatatud juust, koor, piim, tomatipasta, maitseained ja basiilikut soovitan kohe palju panna :) Kalla kanafileed saadud seguga üle ja raputa üle riivjuustuga. Küpseta 200 kraadi juures umbes 40 minutit. Serveerida soovitan riisiga.

Seljanka meie pere moodi

Kui ahjus on küpsemas mõnus köömneleib, siis kohe tuleb isu sooja seljanka ja leiva järele. Ja siis ei jäägi muud üle, kui hakata seljankat keetma :) Meie teeme seljankat omamoodi:)


Vaja läheb:

150 g lihakuubikuid
1 puljongikuubik
2 kartulit
1 porgand
2 sibulat
2 sl võid
100 g viinereid
1 marineeritud kurk
100 g suitsusinki
100 g tomatipastat
maitserohelist
hapukoort

Tee nii:

Keeda lihakuubikud puljongis peaaegu pehmeks, lisa kuubikuteks lõigatud kartul ja porgand. Keeda pehmeks, samala ajal haki ülejäänud koostisosad. Prae sibul võiga läbi. Kui kartul, porgand ja liha  on pehmed lisa ka ülejäänud koostisosad ja keeda läbi, lisa maitseroheline. Serveeri hapukoorega ja paku juurde mõnusat leiba :)

Võileivatort singi ja juustuga- meie lemmik

Kui ma kunagi ammu esimest korda võileivatorti tegin, tegin just sellise tordi ja nüüd teeme seda päris tihti, sest see on meie tõeline lemmik! :)



Vaja läheb:

12 viilu röstsaia
250 g sinki
150 g riivjuustu
400 g hapukoort
pool kruusi puljongit
200 g murulauguga merevaiku
250 g majoneesi

Kaunistamiseks meelepäraseid toiduaineid, näiteks till, värske kurk, singiviilud, tomat jne.

Tee nii:

Lõika saiaviiludel ääred ära ja lao taldrikule esimene kiht saiu, pildil olev tort on tehtud kokku 12 viilu saiaga, ehk siis kolme kihti ja iga kiht nelja viiluga. Kui soovid suuremat torti, tuleb ka teiste ainete koguseid veidi suurendada, eelkõige just hapukoore :)
Niisuta saiaviilud puljongiga. Tee valmis täidis, sega selleks kõik koostsisained omavahel kokku laota 1/3 täidisest saiaviiludele ja toimi nii ka kahe järgmise kihi puhul. Kaunista tort meelepäraste vahenditega. Ja lase külmikus soovitavalt terve öö seista.

Kirsikook

Antud retsept pärineb raamatust "100 kooki pereköögist" ja pilt ning tutvustus olid väga head, kuid minu kook kukkus kahjuks kokku. Selliseid asju ikka juhtub ja kuna maitse oli hea, siis ei lasknud ma ennast sellest kokku kukkumisest ka väga häirida :) Kui külla ei oleks sellise koogiga just minna tahtnud :)



Vaja läheb:

Põhi:

300 g võid
1 dl suhkrut
5 munakollast
6 dl jahu
pool tl küpsetuspulbrit

Täidis:

1 purk kirsikompotti
6 munavalget
2 dl suhkrut
2 tl vaniljesuhkrut

Tee nii:

Vahusta munakollased suhkruga, lisa toasoe või ja vahusta. Lisa kahes osas omavahel segatud küpsetuspulber ja jahu, kõigepealt 4 dl ja siis ülejäänud. Nüüd jaga taigen kaheks osaks, üks osa suurem ja teine väiksem, väiksem osa jaga kangideks ja pane sügavkülma. Suurem osa suru 26 cm läbimõõduga lahtikäiva vormi põhja ja äärtele. Vahusta munavalged kõvaks vahuks, lisa suhkrud ja vahusta ühtlaseks. Lao eelnevalt nõrutatud kirsid taignale ja kata munavalgevahuga. Võta sügavkülmast taignakangid ja riivi jämega riiviga koogile. Küpseta 180 kraadi juures 1 tund.

Vaarikamuffinid

Mõnusalt võised muffinid, mille retsept pärineb Veski Mati eriti hea nisujahu paki tagumiselt küljelt. Mina asendasin mustikad lihtsalt vaarikatega. sest neid meil külmikus leidus ja tulemus oli väga maitsev :)



Vaja läheb:

2,5 dl nisujahu
2 muna
1,5 dl suhkrut
100 g võid 
1 tl küpsetuspulbrit
umbes 30 g vaarikaid

Tee nii:

Pane ahi 225 kraadi juurde sooja. Sulata või ja jäta jahtuma.  Vahusta munavalge kõvaks vahuks, vahustamise lõpul lisa munakollane ning sega läbi, lisa ka jahu ja küpsetuspulber ning sega korralikult läbi, seejärel lisa või ja sega taigen ühtlaseks. Jaga taigen muffinivormidesse ja pista igasse vormi paar vaarikat. Küpseta ahjus umbes 12 minutit.

kolmapäev, 12. september 2012

Juustusarved- ideaalne hommikusöögilauale

Kui hommikul kell pool seitse tuleb peale suur küpsetamistuhin, siis on väga mõnus teha juustusarvekesi, mille retsept pärineb Nami-nami kokaraamatust. Ahjust tulev mõnus juustusarvede lõhn ajas ka minu unimütsist mehe ruttu püsti :) Tegin ka retseptile pisikese täienduse, nimelt oleks minul suurel basiiliku- ja merevaigufännil, imelik jäta need koostisosad juustusarvedes kasutamata :)




Vaja läheb:

Taigen:
240 g nisujahu
100 g riivjuustu
2 tl küpsetuspulbrit
50 pehmet võid
0,5 tl soola
200 g hapukoort

Täidis:
100 g merevaiku
150 g riivjuust
basiilikut

Määrimiseks muna ja peale raputamiseks seesamiseemneid.

Tee nii:

Pane ahi 225 kraadi juurde kuumenema. Sega jahu, sool, küpsetuspulber ja juust omavahel. Lisa või ja hapukoor, sega ühtlaseks. Rulli taigen ümmarguseks, määri merevaiguga ja lõika lõikudeks nagu pitsa :)
Nüüd raputa igale lõigule juustu ja basiilikut ning keera laiemast otsast alustades rulli. Tõsta küpsetuspaberiga vooderdatud ahjuplaadile, määri munaga ja puista üle seemnetega. Küpseta ahjus kuldseks.




Makaroni-hakklihavorm- mõnus õhtusöök

Mõnikord kohe tuleb suur makaronivormi isu peale ja mulle meeldib eriti, kui makaronivorm on tehtud hakklihaga. Seekord valmis meil siis selline vorm.


Vaja läheb:

250 g poolkõvaks keedetud makarone
350 g hakkliha
2 väiksemat sibulat
2 küülauguküünt
1 porgand
200 g konservtomateid
pipart
basiilikut
soola
5 dl piima
2 muna
200 g merevaiku
200 g riivjuustu

Tee nii:

Haki küüslauk, sibul ja koori porgand ning riivi jämeda riiviga. Seejärel pruunista pannil koos hakkalihaga. Lisa maitseained ja konservtomatid. Sega omavahel piim, muna, sulatatud juust ja maitseained. Sega kokku hakklihasegu ja makaronid ning vala ahjuvormi, puista üle riivjuustuga. Küpseta vorm ahjus kuldseks.

esmaspäev, 13. august 2012

Mustsõstra-kohupiima-purukook

Sirvides ajakirja Toit & Trend tuli suur isu purukoogi järele, seal oli olemas üks ahvatlev retsept. Purukooki olen ma palju kordi teinud, aga mitte kunagi pole ma lisanud purule kookoshelbeid, täna ma tegin seda ja tulemus on väga hea :)
Retsepti jaoks sain inspiratsiooni siis sellesuvisest Toit & Trend ajakirjast.



Vaja läheb:

Põhja jaoks:

100 g võid
2, 5 dl jahu
0,75 dl suhkrut
1 dl kookoshelbeid
0,5 tl küpsetuspulbrit
noaotsaga soola
1 tl vaniljesuhkrut

Katte jaoks:

150 g vaniljega kohupiimakreemi
200 g kohupiima
100 g hapukoort
1 dl suhkrut
3 muna

200 g musti sõstraid

Tee nii:

Sega omavahel kõik põhja jaoks vajaminevad ained, et moodustuks purutaigen. Suru 2/3 sellest võitatud 24 cm läbimõõduga vormi põhja. Valmista kate- vahusta munad suhkruga ja lisa ülejäänud ained ning sega omavahel korralikult läbi. Vala kohupiimakate põhjale, kata see omakorda marjadega ja kõige peale raputa ülejäänud purutaigen. Küpseta 200 kraadi juures umbes pool tundi.

pühapäev, 12. august 2012

Sidrunikreem- ülimaitsev ja parajalt rammus

Kui ma avastasin, et mul seisab külmikus üksik pakk toorjuustu, mille kuupäev oli kohe-kohe saabumas, siis tuli ruttu midagi välja mõelda ja miks mitte teha sellest ülimaitsev sidrunikreem, mille retsepti mind Nami-nami kokaraamatust juba ammu kummitas. Nii ma siis tegingi, väikese muudatusega, aga tulemus oli tõeliselt maitsev!


Vaja läheb:

200 g maitsestamata toorjuustu
300 g kondenspiima
2 dl rõõska koort
2 sidrunit
100 g kohupiimakreemi vaniljega
küpsiseid

Tee nii:

Hõõru toorjuust kausis pehmeks ja sega kondenspiimaga ning lisa juurde ka kohupiimakreem. Vahusta vahukoor ja lisa kondenspiima, kohupiimakreemi ja toorjuustusegule, samal ajal vahustades. Lisa riivitud sidrunikoor ja pressitud sidrunimahl ning sega. Jaga magustoidukaussidesse ja lase külmikus vähemalt kaks tundi taheneda. Kaunista küpsisepuruga.

reede, 3. august 2012

Sünnipäevauss poja kolmandaks minisünnipäevaks

Poja sai juba 3-kuuseks ja seekord valmistasin talle sünnipäevaussi, mis kukkus täitsa vahva välja :)



Vaja läheb: 


Rullbiskviidi jaoks:
5 muna
2 spl jahu
3 spl tärklist
5 spl suhkrut
noaotsaga soola


275 g maasika toormoosi


Kreemi jaoks:
200 g kohupiima
100 g vaniljepudingit
2 dl vahukoort
suhkrut


Kaunistamiseks:
puuvilju 
marju


Tee nii:

Vahusta munavalge soolaga, munakollased suhkruga ning sega ettevaalikult omavahel, lisa jahu ja tärklis ning sega omavahel ettevaalikult läbi. Küpseta 180 kraadi juures kuldseks, kuid ära üle küpseta, sest siis läheb biskviit rullimisel katki. Lase jahtuda ja kata toormoosiga.

Valmista kreem, selleks vahusta vahukoor suhkruga, lisa ka puding ja kohupiim, kata kreemiga rullbiskviit ja kaunista puuviljadega.





Brita kook kohupiimakreemi ja maasikatega- krõbe ja ahvatlev

Kuna meil oli erakordset palju maasikaid, siis otsusasin teha Brita kooki maasikatega, kuigi olen seda varem alati vaarikatega eelistanud. Tuleb tunnistada, et oli ikka väga maitsev ja tahaks juba uuesti maistvat seda kooki :)
Minu meelest on Brita kook parim kohe peale valmimist, kuna siis on ta mõnusalt krõbe.



Vaja läheb:

140 g võid
1,5 dl suhkrut
2 dl jahu
3 munakollast
2 tl küpsetuspulbrit
1 dl piima
(soovi korral võid lisada ka kakaopulbrit, et saada pruuni põhja)

Besee jaoks:
3 munavalget
noaotsaga soola
2 dl suhkrut
2 dl mandlilaaste
1 tl vaniljesuhkrut

Kreemi jaoks:

4 dl vahukoort
2 spl suhkrut
300 g kohupiimakreemi

maasikaid

Tee nii: 

Vahusta toasoe või suhkruga, lisa ükshaaval munakollased ning jätka vahustamist. Lisa korda-mööda piim ja omavahel segatud jahu ning küpsetuspulber. Määri taigen küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, seda on hea teha märja lusikaga.
Vahusta nüüd munavalged kõvaks vahuks, kohe algul lisa sool, kuid suhkur lisa ettevaatlikult vahustamise käigus. Kui munavalge on vahu läinud, sega juurde mandlilaastud ning määri vaht põhjale. Küpseta 180 kraadi juures kuni besee on kuldne, selleks kulub umbes 25 minutit.
Lase põhjal jahtuda ja valmista kreem. Vahusta vahukoor suhkruega ja lisa kohupiimakreem. Lõika jahunud põhi keskel pooleks, kanna pool kreemist põhjale, lisa ka tükeldatud maasikad. Kata teise põhjaga ja taas kreemiga ning kaunista maasikatega.



Kräsupea maasikate ja puuviljadega- minu firmakook

Minu väikevend sai jälle aasta vanemaks ja nagu igal aastal, tellis ta minult ka sel aastal Kräsupea torti, mis talle niiiiii väga maitseb. Ja maitseb see muidugi ka teistele pereliikmetele :) Kräsupea on tõeliselt mõnus ja mahlane kook. Kuigi kook on väga rammus, on ühe tükiga raske piirduda. Mulle meeldib Kräsupead valmistada marjade ja puuviljadega, eriti hästi sobivad banaan, maasikad ja viinamarjad :) Selles retseptis toodud kogustest valmis päris suur ja uhke kook, kui kogused poolitada, saab 24 cm läbimõõduga vormi  kasuades ka väikese Kräsupea valmistada.



Vaja läheb:


Põhjade jaoks:
8 muna
3,5 klaasi suhkrut
3 klaasi jahu
2 tl küpsetuspulbrit
750 g hapukoort
6 spl kakaopulbrit (magustamata)


Immutamiseks teed või mahla


Kreemi jaoks:
1,5 kg hapukoort


Vahele ja peale:
maasikaid
viinamarju
banaan


Glasuuri jaoks:
50 g võid
veidi piima
kakaopulbrit
suhkrut




Tee nii:


Kuumuta ahi 180 kraadini. Vahusta munad suhkruga, lisa ülejäänud koostisained, välja arvatud kakao. Vala veidi alla poole taignast küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta see kuldseks. Samal ajal sega taignale juurde kakao ning küpseta kuni valmimiseni. Jahunud hele põhi lõika kuubikutseks ning tume põhi lõika keskelt pooleks. Immuta tume põhi ja sega heledad kuubikud hapukoorega. Kata esimene kiht kreemiga ja lõika peale puuvilju.Loomulikult võib puuviljad ka ära jätta. Seejärel kata teise põhjaga ja põhi jälle kreemiga nig kaunista puuviljadega.
Nüüd valmista glasuur vastavalt oma maitsele. Mina sulatan selleks või ja lisan omavahel segatud piima, kakao ja suhkru segu ning kuumutan läbi ja jätan natukeseks jahtuma, kuni see veidi pakseneb ning valan koogi sellega üle. Glasuuri tegemisel võid kasutada ka  magusat kakaopulbrit, siis pole vaja suhkrut lisada.

reede, 13. juuli 2012

Maitsev juustupirukas

Kui lõunaks tahaks midagi juusust ja head, siis on see rammus pirukas kindlasti sobilik. Algne idee pärineb "Pereköögi" retseptiraamatust.



Vaja läheb:


300 g kodujuust
3 spl hapukoort
3 muna
6 spl nisujahu
soola
pipart
50 g sinihallitusjuustu
200 g riivjuustu
paar viilu tükeldatud suitsusinki
kuivatatud basiilikut

Tee nii:

Vahusta munad maitseainetega ja seejärel sega juurde ka kõik ülejäänud koostisosad. Osa riivjuustust võid jätta peale raputamiseks. Vala segu 24 cm läbimõõduga lahtikäivasse vormi ja küpseta 200 kraadi juures umbes 40 min. Raputa peale ka kuivatatud basiilikut.

Küpsised, mis tekitavad sõltuvust- kaerahelbeküpsised

Kaerahelbeküpsiseid valmistatakse väga erinevate retseptide järgi, aga siin on minu lemmikute retsept. Minu meelest on kõige paremad need retseptid, mille järgi tuleb ka jahu lisada :)
Retsepti jaoks sain inspiratsiooni siit.



Vaja läheb:


100 g võid
75 g suhkrut
1 tl vaniljesuhkrut
1 muna
80 g kaerahelbeid(täistera)
50 g tavalist nisujahu
50 g speltajahu
1 l küpsetuspulbrit
rosinaid

Tee nii:

Vahusta või suhkrutega, lisa muna, sega hoolikalt. Seejärel lisa kaerahelbed ja sega, viimasena lisa jahud ja küpsetuspulber ning rosinad. Sega kokku taignaks ja jäta külmikusse vähemalt üheks tunniks seisma. Vormi ahjuplaadile pallikesed ja küpseta. Kindlasti jäta pallikeste vahele ruumi, sest need vajavad enda ümber vajumiseks veidi ruumi.



neljapäev, 12. juuli 2012

Lihtne keeks kardemoni ja rabarberiga

Kui külmikus on üksik ja nukker rabarber, siis tuleb ta kindlasti ära kasutada ning midagi maitsvat valmistada. Eriti veel siis, kui ootamatult helistab sõbranna ja teatab, et tuleb külla :) Ja kes siis maitsvat keeksi ei tahaks.



Vaja läheb:

150 g võid
3 muna
1,25 dl suhkrut
1 tl vaniljesuhkrut
2 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
1 tl kardemoni
rosinaid
100 g tükeldatud rabarbereid

Tee nii:

Sulata ja jahuta või. Vahusta munad suhkrutega  ning kardemoniga, lisa omavahel segatud jahu ja küpsetuspulber. Lisa ka või ja sega hoolega läbi. Lõpuks lisa rabarber ja rosinad ning vala segu keeksivormi. Küpseta 200 kraadi juures.

Plov- mõnus soolane kõhutäis

Mõnikord tuleb isu plovi järele, mis on unustusse vajunud hea ja toitev toit :)
Otsustasimegi teha seda head rooga, retsepti leidsime siit. Kui kasutada sellises koguses aineid nagu meie, siis saad maitsva plovi kahele inimesele. Kui sööjaid on rohkem, siis tuleb koguseid ka suurendada. Plovi tegemiseks tuleks kasutada mittenakkuva põhjaga potti, sest toit kipub kinni jääma. Oluline on võimalikult vähe segada, nii tuleb toit eriti maitsev.



Vaja läheb:

250 g sealiha (võib ka nt lambaliha kasutada)
1 sibul
õli
1 porgand
300 g riisi
2 küüslauguküünt
200 g tomatipastat
vett(keevat)
soola
pipart
basiilikut(soovi korral)
peterselli


Tee nii:

Lõika liha kuubikuteks ja hauta poti põhjas koos õliga, õli pane kohe südamest. Hauta liha koos õliga nii kaua, et liha muutuks pehmeks ja hakkaks pruunistuma- umbes 20 minutit. Seejärel lisa hakitud sibul ja porgand ja hauta veel veidi. Nüüd lisa riis, tomatipasta, sega läbi ja lisa maitseained ning hakitud küüslauguküüned. Kalla üle keeva veega, riis peab olema veega kaetud. Jäta toit madalal kuumusel podisema ja lisa kahel korral veel keeva vett ning jälgi, et toit põhja ei kõrbeks.

pühapäev, 24. juuni 2012

Imelised kaneelisaiad

Ma armastan kaneelisaiu, eriti selliseid, mis vähemalt osaliselt speltajahust tehtud, sest speltajahu annab saiadele mõnusa maitse. Seekord kasutasin kuulsat Nami-nami retspti, milles osa tavalisest nisujahust lihtsalt asendasin speltajahuga ja tulemus oli super :) Selle pärmitaigna retsepti järgi tegutsedes tulevad kaneelisaiad eriti mahlased ja mõnusad- nagu vanasti!
Soovitan kindlasti kasutada kaneelisaiade tegemisel just Nami-nami retsepti, sest ma ei tea kedagi, kellele meeldiksid kuivad kaneelisaiad :) Kuid mina tegin muidugi pisikesi muudatusi :)



Vaja läheb:

Pärmitaigen:

50 g pärmi
0,5 dl käesooja vett
100 g võid
3 dl toasooja piima
0,5 tl soola
1 dl suhkrut
1 tl kardemoni
500 g tavalist nisujahu
200 g speltajahu

Kaneelitäidis:

150 g toasooja võid
1,5 dl suhkrut
1,5 spl kaneeli

Tee nii:

Sulata või ja lahusta pärm käesoojas vees, sega või ja piim omavahel kokku ning lisa pärm. Seejärel sega juurde ka sool, suhkur ja kardemon. Sõelu juurde jahu ja sõtku ühtlaseks taignaks. Eriti mugav on kasutada Tupperware kaussi pärmitaigna valmistamiseks, mina kasutan seda kaussi alati, sest siis jääb sõtkumise protsess ära ja taigen kerkib kiiresi. Kui sellist võlukaussi pole, lase taignal soojas kohas rätiku all kerkida.

Valmista kaneelitäidis. Kerkinud taigen jaga kolmeks ja rulli iga osa nelinurkseks ning keera rulli. Lõika sobiva kujuga saiad, mina tegin seekord soomes levinud kujuga kaneelisaiu, sest mulle lihtsalt meeldib nii rohkem :) Kõige lihtsam on lõigata rullist tavalised kaneelirullid. Küpseta 200 kraadi juures umbes 15 minutit.


neljapäev, 21. juuni 2012

Matu juba 2-kuune

Ja selleks puhuks valmis maitsev tort :)
Suviselt mõnus ja mahlane, kahju ainult, et nii ruttu otsa sai.


Vaja läheb:


Põhi:


6 muna
4 spl kartulitärklist
2 spl jahu
6 spl suhkrut
pisut soola


Põhjade vahele:


1 toru ricotta kohupiimakreemi
200 g kohupiima
vaniljepuding (pool suurest topsist)
150 g vaarikaid
1 banaan
suhkrut 
vaniljesuhkrut


Peale:


200 ml rõõska koort
vaniljepuding (pool suurest topsist)
suhkrut
vaniljesuhkrut


Kaunistuseks:


marju (vaarikaid ja mustikaid)
pähklipuru (kasutasin mandlipuru)


Tee nii:

Küpseta valmis biskviitpõhi, selleks vahusta munavalged natukese soolaga kõvaks vahuks. Vahusta munakollane suhkruga ja lisa munavalgele ning sega õrnalt läbi. Seejärel lisa tärklis ja jahu ning sega jälle ettevaatlikult läbi. Küpseta 175 kraadi juures suurel ahjuplaadil ning jahuta. Lõika põhi pooleks ja valmista kreem. Kreemi jaoks vahusta kohupiim ja kohupiimakreem suhkrutega, lisa puding. Tükelda banaan ning lisa kreemile, lisa ka vaarikad ja sega läbi. Pane kreem põhjade vahele. Vahusta vahukoor suhkrutega ja sega pudingiga, kata tort seguga. Kaunista marjade ja pähklipuruga. Lase tordil enne söömist vähemalt 12 tundi seista.






kolmapäev, 20. juuni 2012

Purukook rabarberi ja kohupiimaga

Praegusel rabarberirohkel ajal on igati mõnus küpsetada rabarberist erinevaid kooke, purukook on klassikaline ja mõnus ning rabarber sobib sinna sisse eriti hästi. Retsept on pärit Selveri retseptisoovituste hulgast, neid retsepte tasub koguda :)


Vaja läheb:


Puru:
6 dl jahu 
250 võid
1 dl suhkrut
1 tl küpsetuspulbrit
pisut soola


Rabarberikate:
350 g rabarberit 
suhkrut 
kaneeli


Kohupiimakate:
5 muna
2 dl suhkrut
2,5 dl hapukoort
400 g kohupiima
2 spl mannat
2 tl vaniljesuhkrut


Tee nii: 


Tükelda rabarberid. Valmista purutaigen- näpi või, jahu, suhkur, küpsetuspulber ja sool omavahel puruks ning suru 3/4 taignast ahjuplaadile. Teine osa purust jäta ootama ning valmista kohupiimakate, vahustades selleks muna suhkrutega. Seejärel lisa teised koostisosad ja vala purupõhjale. Kohupiimakatte peale pae rabarber ja raputa üle kaneeli ning suhkruga. Küpseta umbes pool tundi 200 kraadi juures.

Mõnusalt mahedamaitseline karask

Nopri talu Facebooki lehelt leidsin äärmiselt huvitava retsepti- Evelin Ilvese vormikaraski retsepti. See retsept lausa kutsus proovima, seadsingi sammud poodi, et osta hapupiima ja küpsetasin sellest maitsva karaski. Maitsev sai ta tõesti ja kavatsen seda tihti hakata küpsetama ja katsetama erinevate koostisosadega.  Kuna originaalretseptis on hapupiima 1 liiter, siis sellest saab kaks madalamat karaskit, mina nii ka tegin. Kuid, kui on soov teha üks kõrgem karask, siis tuleks koguseid ilmselt vähendada. Eriti mõnus on karask basiilikuvõiga süües :)



Vaja läheb:

1 liiter hapupiima
1 tl soola
2 spl suhkrut
3 muna
800 ml odrajahu
1 peotäis rukkihelbeid
2 tl soodat
2 tl sidrunimahla
3 küüslauguküünt
vormi määrimiseks võid

Tee nii:

Haki ja hauta küüslauk läbi, tükid peavad olema klaasja välimusega, seejärel tõsta jahtuma. Sega muna soola ja suhkruga, lisa hapupiim, rukkihelbed, jahu ja sooda. Soodale pritsi sidrunimahla, et vähendada sooda kõrvalmaitset. Sega korralikult läbi ja vala taigen võitatud leivavormi. Küpseta 200 kraadi juures tund aega.

Kanapasta

Minu viimase aja suureks lemmikuks on kujunenud kana ja päris tihti olen hakanud sööma kanapastat. Eriti hästi sobib kana ka seepärast, et meie väike Matu ei vaevale pärast gaasivalude käes :) Siinkohal jagan ühte väga head ja lihtsat kanapasta retsepti.






Vaja läheb:


250 pastat
veidi külmutatud spinatit
200 g kanafileed
2 küüslauguküünt
150 ml rõõska koort
100g sulatatud juustu
soola
pipart
kuivatatud basiilikut
riivjuustu

Tee nii:

Keeda pasta soolaga maitsestatud vees, paar minutit enne keetmise lõppu lisa ka külmutatud spinat. Kurna pasta ja tee valmis kaste. Selleks lõika kanafilee tükkideks, pruunista pannil koos hakitud küülauguküüntega. Ära lase küüslaugul kindlasti kõrbema minna, et ei tekiks kibedat maitset. Maitsesta kana soola, pipra ja kuivatatud basiilikuga. Kui kana on pehme, lisa koor ning kuumuta keemiseni. Kalla segu pastale ja lisa sulatatud juust ning riivjuust. Sega hoolikalt läbi, et juust korralikult ära sulaks. Serveeri riivjuustu ja meelepärase salatiga.


neljapäev, 14. juuni 2012

Merevaigune kanasupp

Meie teeme kanasuppi natuke teistmoodi, kui tavaliselt tehakse. Nimelt ei kasuta me kunagi kanakeeduvett puljongina, kuna mina ei kannata rasvast kanasuppi. Kana keedame eraldi, vahetame vee ja seejärel lähevad puhtasse vette alles teised koostisosad. Ja alati lisame merevaiku, mis annab supile ideaalse maitse :)



Vaja läheb:


vett
1 kanakoib
1 porgand
2 kartulit
brokolit vastavalt maitsele
1 kanapuljongikuubik (soovitavalt öko)
100 g merevaiku murulauguga
pipart 
soola
maitserohelist

Tee nii:

Keeda kanakoib, võta välja ja jahuta. Eemalda kondilt liha ja sega kausis soola ning pipraga. Haki kartulid, porgand ja pane puljongikuubikuga potti keema, lisa ka  brokoliõisikud. Keeda juurvilju kuni need on pehmed, lisa kana ja merevaik ning lase uuesti  keema tõusta. Võta pott tulelt ja lisa maitseroheline.

kolmapäev, 13. juuni 2012

Napoleoni kook- lihtne ja hea!

Viimati tegin Napoleoni kooki päris kaua aega tagasi, käisin siis alles põhikoolis (see oli päris kaua aega tagasi) ja kuna selle koogi tegemine võtab mitu päeva aega, siis pole seda vahepeal olnud mahti teha. Alati, kui on tulnud mõte seda järgmiseks päevaks teha, on juba hilja olnud, sest taigen ise peab ju ka üleöö seisma. Kui aga eile hakkasin otsima, millist kooki mehele homseks teha, leidsin juhuslikult Terevisiooni retseptide seast imelihtsa lehttaigna retsepti, mis ei pea üldse seisma- lihtsalt sega koostisained kokku, rulli ja küpseta :)




Kuna Terevisiooni Napoleoni retsept mulle päris hästi ei sobinud, siis muutsin seda endale meelepärasemaks. Eriti oluliselt muutsin keedukreemi retsepti, sest mulle keedukreem väga maitseb ja minu meelest peab seda Napoleoni koogi vahel väga palju olema :) Kreemi tegemisel kasutasin emalt kaasa saadud teadmisi :)

Vaja läheb:

Põhi:
350 g jahu
250 võid
250 hapukoort

Põhjade vahele: 
moosi 

Kreem:
1,5 l piima
350 g suhkrut
50 g võid (võib ka ära jätta)
6 munakollast
6 spl jahu
vaniljesuhkrut

Tee nii:

Sulata ja jahuta või. Sega jahtunud sulavõi hapukoore ja jahuga korralikult läbi, seejärel jaga kaheksaks võrdseks osaks ( iga osa umbes 100 g ). Kuna mina ei ole väga osav silma järgi võrdeteks osadeks jagaja, siis kasutasin köögikaalu ja see tegi asja eriti lihtsaks. Rulli taignapätsid õhukeseks ja küpseta 225 kraadi juures kuldpruuniks. NB! Ära kõrbema lase! 
Kreemi jaoks vala 1,2 l piima potti, lisa suhkur ja või, seejärel kuumuta keemiseni. Samal ajal sega omavahel munakollased,ülejäänud piim, jahu ja vaniljesuhkur ning vala potti. Ise samal ajal pidevalt segades, sega pidevalt edasi. Kui kreem on paksenenud, võta pott tulelt ja jahuta. 
Jahtunud kreem määri põhjade vahele, üheks kihiks võiks kreemi asemel olla moos. Väga hästi sobivad hapukamad moosid, sest kreem ise on magus. Mul oli kapis vaarikamoosi ja kuna meie peres on üsna suured magusasõbrad, siis kasutasin seda. :)
Lase koogil külmkapis vähemalt 12 tundi seista.

Ja seejärel jääb veel üle nautida head kooki! :)

























esmaspäev, 11. juuni 2012

Keelekese küpsised- minu lemmikud!




Vihmase päeva puhul nagu täna tuleb alati isu juua natuke jahtunud teed või kakaod ja süüa küpsiseid. Jahtunud peab tee olema seetõttu, et ma lihtsalt ei armasta kuumasid jooke :) Kuna olen natuke ka külma saanud ja kurk on veidi haige, siis tuli kohe eriti suur isu keelekese küpsiste järele. Ema tõi mulle neid ka lapsena, kui olin haigeks jäänud ja võib olla just seetõttu ongi need minu lemmikud :) Neid on muidugi lihtne poest osta, aga kodus tehtud on alati paremad ja küpsetamismõnu on samuti boonuseks! Pealegi ei sisalda kodused küpsised ka igasuguseid lisaaineid, mida poest ostetud küpsised enamasti sisaldavad. Minu jaoks on naturaalne toit eriti oluline, sest imetan oma väikest poega ja tema saab osa kõigest, mida mina söön. 

Kasutasin küpsiste tegemiseks toidutares rippuvat retsepti. Keelekese küpsiseid tehakse  tordipritsi abil, aga kuna minu tordipritsi kõige olulisem osa on kaduma läinud, siis kasutasin küpsiste tegemisel tavalist teelusikat, millega taigna ahjuplaadile panin ja tulemus oli päris huvitav. Iga küpsis on isemoodi :)

Vaja läheb:

4 muna
75 g tuhksuhkrut
110 g sõelutud jahu
vaniljesuhkrut
peale raputamiseks ka pisut tuhksuhkrut

Tee nii:

Vahusta munavalge poolkõvaks vahuks, lisa pool tuhksuhkrust, vahusta edasi, kuni tekib kõva vaht. Vahusta munakollane ülejäänud tuhksuhkruga ja lisa munavalgele ning sega ettevaatlikult läbi. Lisa munavahule vähehaaval jahu, samal ajal sega. Segama peab ettevaatlikult, tegu on ju siiski biskviittaignaga. Küpseta 180 kraadi juures umbes 10 minutit ja tõsta ahjust välja jahtuma. Parimad on jahtunud küpsised, sest siis muutuvad need eriti mõnusalt krõbedaks. 




reede, 8. juuni 2012

Tõeliselt maitsev marjakook hapukoorekattega

Täna lõpetas mu ema ülikooli ja sel puhul otsustasime Matuga teha ühe maitsva koogi. Õigemini ei meeldinud Matule eriti mõte sellest, et emme jälle köögis kavatseb askeldada ja nii saigi emme kordamööda Matu ja koogiga tegeleda, aga valmis see kook sai ja väga maitsev oli. Koogi jaoks olen inspiratsiooni saanud Nami-nami kokaraamatust, sealt just põhja jaoks ja Pereköögi kokaraamatust, kust pärineb algne idee kreemi jaoks. Seda kooki oleme ka varem korduvalt teinud ja oleme alati tulemusega väga rahul olnud, eriti mõnus on hapukoorekreem, mis lausa sulab suus!



Vaja läheb:

Põhi:
150 g võid
120 g suhkrut
265 g jahu
pisut küpsetuspulbrit 
noaotsaga soola
2 muna

Kate:
700 g hapukoort
6 munakollast
1,6 dl suhkrut
natuke vaniljesuhkrut

vaarikaid ja musti sõtraid vastavalt maitsele

Tee nii:
Vahusta või suhkruga, või võiks olla toasoe, sest nii on endal lihtsam.Seejärel lisa munad ja kuivained, ning sega korralikult läbi. Suru taigen koogivormi põhja ja äärtele. Mina kasutan kandilist klaasist ahjuvormi, mille mõõdud on 20x32 cm. 
Nüüd lisa põhjale marjad. Ära pane liiga palju, sest siis kaob kreemi hea maitse ära, sest kook kipub marjarohkuse tõttu minema liiga magusaks. Vahusta munad suhkrutega ja lisa hapukoor ning sega läbi. Vala kreem põhjale, kuid tee seda ettevaatlikult, sest vastasel juhul võivad kõik marjad ühte kohta kuhjuda. Küpseta 200-kraadises ahjus umbes 40 minutit. 





neljapäev, 7. juuni 2012

Küpsised Ricotta kohupiima ja natukese kaneeliga

Otsustasime Matuga tänastele külalistele pakkuda kohupiimaküpsiseid. Retsept pärineb raamatust "Läti köök", omalt poolt olen pisut seda retsepti muutnud. Olen neid küpsiseid korduvalt teinud, enamasti tavalise kohupiimaga, just kohupiimal on nende küpsiste puhul oluline roll. Kui kohupiim ei ole kvaliteetne, siis võib tulemuseks olla plaaditäis kurvastavat jama :) Valmivad need väga maitsvad küpsised kiirelt ja lihtsalt.



Vaja läheb:


200 g Ricotta kohupiima
100 g suhkrut
100 g võid
1 klaas jahu
1 munakollane
vaniljesuhkrut või sidrunikoort
noaotsaga soodat
kaneeli

Tee nii:

Sega toasoe või suhkrutega, lisa kohupiim ja munakollane. Sega korralikult läbi ja lisa ülejäänud koostisosad. Tõsta ahjuplaadile väikesed portsjonid- selleks on hea kasutada teelusikat. Raputa peale kaneeli ja küpseta 200 kraadi juures.

kolmapäev, 6. juuni 2012

Maailma parimad rabarberimuffinid

Leidsin Nami-nami kokaraamatust retsepti, mille nimi oli väga ambitsioonikas nagu ka autor ise märkis. Otsustasin, et neid lihtsalt peab proovima ja tulemus viis keele alla- tõesti tulid välja superhead muffinid! Nagu mul ikka kombeks, tuunisin ka seda retsepti pisut, panin veel rohkem rabarbereid ja peale raputasin fariinsuhkrut.


Vaja läheb:


2 suurt ja võimalikult kollast muna
1,75 dl suhkrut
2,5 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
2 tl vaniljesuhkrut
1 tl kaneeli
150 g 20%-list hapukoort
325 g rabarberit
50 g võid

Tee nii:

Sulata või, seejärel tükelda rabarberid. Vahusta munad suhkrutega, sega hulka vaheldumisi omavahel segatud kuivained, jahtunud või ja hapukoor. Lõpuks lisa tükeldatud rabarber. Jaga taigen muffinivormidesse, raputa peale fariinsuhkrut ja küpseta 225 kraadi juures umbes 20 minutit. Küpsemisaeg sõltub loomulikult ahjust. Jahtunud muffinitele raputa kaunistuseks tuhksuhkrut.




Vana hea mannavaht

Lapsepõlves oli mannavaht mulle väga meelepärane magustoit, kuid nüüd olen selle kahjuks täitsa ära unustanud. Kui aprilli lõpus sünnitusmajas olime, siis pakuti seal mannavahtu ja vanad ajad tulid kohe meelde :)
Otsustasin kodus ka ise mannavahtu teha. Kuna olen suur vaarikate fänn, siis tegi mannavahtu just vaarikamahlaga. Toon selles retseptis ära kogused, millest saab mannavahu kahele inimesele.

Vaja läheb:

2 dl vett
1 dl vaarikamahla
0,3 dl mannat
0,2 dl suhkrut
külma piima

Tee nii:
Pane mahl, vesi ja suhkur potti ning lase keema tõusta, seejärel lisa ettevaalikult manna. Keeda 4 minutit, ise samal ajal pidevalt segades. Lase natuke jahtuda ja vahusta, serveeri külma piimaga.



teisipäev, 5. juuni 2012

Matu esimese minisünnipäeva puhul valminud tort

Ühtlasi ka esimene tort, mille olen valmistaud martsipankattega. Kuna poja sai 1-kuuseks ja ta on meie väike mõmmi, siis tahtsin talle kindlasti valmistada torti, mille peal on mõmmi pilt ja Karupoeg Puhhi pilt sobis ideaalselt. Otsisin siis internetist, kus müüakse looduslikke toiduvärve ja leidsin ideaalse koha, kust neid osta. Selleks kohaks osutus Suhkrukunsti kauplus, mis asub meie kodule üsna lähedal. Kui värvid ostetud ja lisaks ka pintsel ning toidumarker, läksin koju pilti valima, mis on google pildiotsingu abil imelihtne :)
Järgmisel hommikul küpsetasin tordipõhja.

Põhja jaoks läheb vaja:


6 muna
4 spl kartulitärklist
2 spl jahu
6 spl suhkrut
näpuotsaga soola

Tee nii:

Vahusta munavalge soolaga kõvaks vahuks. Seejärel vahusta munakollased suhkruga, lisa munavalgele ning sega  läbi, segamisel tuleb olla ettevaatlik, pigem võiks seda tegevust nimetada keeramiseks. :) Lisa kartulitärklis ja jahu ning sega uuesti läbi. Küpseta 180 kraadi juures kuni biskviit on valmis. Oluline on ahju ust küpsetamise ajal mitte liiga agaralt lahti teha ja samuti ei tohi biskviidil lasta liiga kaua küpseda. Lase valmis tordipõhjal jahtuda.

Kreemi jaoks sain inspiratsiooni Nami-Nami kokaraamatust, täpsemalt seal olevast Printsessitordi retseptist:)

Kreemi jaoks läheb vaja:


250 g kohupiima
vaarikamoosi
200 ml vahukoort
suhkrut
vaniljesuhkrut
väike vaniljepuding


Lõika jahtunud põhi kolmeks, määri põhjadele vaarikamoosi ning seejärel kreem. Seejuures ära moosi ja kreemi omavahel sega :) Kõige peale pane liimiks natuke kreemi ja seejärel kata martsipanist kattega, mille oled eelnevalt valmis teinud.

Martsipanist kate uleks kindlasti enne tordi kokkupanekut valmis teha. Mina kasutasin selleks 200 grammi martsipani. Mudisin seda käte vahel, seejärel rullisin ringikujuliseks ja joonistasin peale Puhhi pildi. Martsipan peaks olema kindlasti seisnud toetemperatuuril. Pilt tuleks eelnevalt kopeerida küpsetuspaberile ja seejärel hambatiku abil kopeerida martsipanile, vajutades martsipanile õrnalt väikesed augud, tekitades punktiiri. Osavad joonistajad kopeerimisetappi kindlasti läbima ei pea, aga minu joonistamisoskus ei ole just kõige paremal tasemel.  :) Seejärel tegin toidumarkeriga tumedad piirjooned ja värvisin. Kuna martsipani jäi pisut üle, siis tegin veel kaks pisikest mesilast.

Pildil on tort koos oma armsa omanikuga :)

Lihaleib



Meie pere suur lemmik on lihaleib, mis on iseenesest tavaline rukkileib, kuid lisandina on leivas suitsusink ja praetud sibul. Ahjust tulev lihaleivalõhn on veel mõnusam, kui tavalise rukkileiva puhul :)



Vaja läheb:

leivataigen
150 g maasuitsusinki
1 praetud sibul
soovi korral ka 50 g juustu

Tee nii:

Haki ja prae sibul ning tõsta majapidamispaberile jahtuma. Toimi vastavalt rukkileiva retseptile, kuid enne taignale jahu lisamist lisa kuubikutseks lõigatud sink ja jahtunud praesibul. Edasi läheb kõik jälle nagu tavalise rukkileiva puhul.

Rukkileib


Kui kaks aastat tagasi selgus, et minu jaoks ei ole nisujahu just eriti hea kaaslane, siis hakkasin rohkem leiba tarbima. Aga kuna poeleivad ei ole just mu lemmikud, siis otsustasin hakata ise leiba küpsetama ning nakatasin sellega ka oma meest :)

Otsustasin minna koolitusele, koolitusel käisin Tabasalus Rohujuure kohvikus ja olen väga rahul, et sinna sattusin. Juba varem austasin mahetoitu ja sealt sain veel hoogu juurde. Olen tõeline mahetoidu fänn :)

Loomulikult oleme me ka tõelised leivafännid, ilma leivata ei saa lihtsalt elada :)

Leiba tehes on tähtis jälgida, et ei oleks tuuletõmmet!
Leiva tegemisel on kõige olulisemad aeg, armastus ja eestlaslik suur tahtejõud!
Kui tahad, et leib välja tuleks, siis soovitan kindlasti kasutada  kodumaist jahu ja kindlasti täistera rukkijahu. Ise oman kurba kogemust välismaise jahuga, mis oli küll ostetud ökopoest, aga rikkus ära nii leivad kui ka juuretise.

Siin toodud kogused on ühe leiva kohta, mõttekas on teha korraga kolm leiba, sel juhul korruta kogused kolmega. Kuna meie sööme nädalas ühe leiva, siis teemegi alati ühe :)

Ei saa mainimata jätta, et ahjust tulev leiva lõhn on maailma parim lõhn!

Juure tegemiseks läheb vaja: 

juuretis
käesoe vesi
täistera rukkijahu

Õhtul sega suures kausis juuretis poole liitsi käesooja veega ja lisa nii palju rukkijahu, et tekiks hapukoorepaksune segu. Raputa peale paksult rukkijahu ja pane sooja kohta rätiku alla seisma. Ideaalselt sobib põrandasoojendusega vannituba. Jäta vähemalt 12 tunniks seisma ja jätka järgmisel hommikul. Kui liiga kauaks käärima jätta, siis tuleb lisada rohkem suhkrut, sest muidu tuleb leib liiga hapu. Kuid see on muidugi maitseasi.
Hommikul avaneb selline pilt:


Kui juur valmis, siis esimese asjana võta uus juuretis. Juur peaks vahutama ja mullitama, siis on asi õige :) Pane karpi umbes 5 spl juuretist, raputa peale jahu, kata fooliumiga ja tee väiksed augud sisse. Säilib kümlikus kaks nädalat ja mõnikord isegi kauem.


Taigna jaoks on vaja:
täistera rukkijahu
1 dl suhkrut (sobib hästi ka pool kogusest fariinsuhkrut)
3 tl soola
seemneid vastavalt maitsele
1,5 peotäit rukkihelbeid

Kui juuretis võetud, lisa suhkur ja sool. Peaksid tekkima jälle mullid, nüüd lisa seemned ja rukkihelbed ning seejärel hakka lisama jahu. Sega hoolega, et taigen seguneks, võiksid lusikaga taignale "õhku sisse kloppida", sellisel juhul tekkib selline omapärane lurtsuv hääl. Jahu tuleb panna nii palju, et taigen lusika küljest pisut kaasa aidates lahti tuleb. Taigen ei tohi jääda ei paks ega vedel. Kui taigen on liiga paks, kerkib leib väga kaua ja praguneb pealt katki.
Kui taigen valmis pane see rohke võiga määritud vormi, silu märja käega siledaks, torka sõrmega sisse augud ja raputa peale jahu, vorm kata rätikuga. Leivale võib peale teha ka erinevaid märke, mina teen tavaliselt augud. Seejärel peab leivapäts soojas kohas kerkima, kerkib ta umbes 3 tundi. Mul on juhtunud ka, et leib kerkib seitse tundi ja on ka poole tunniga täis kerkinud :)

Kui leib on piisavalt kerkinud, siis pane ta kuuma ahju, temperatuur peaks olema 250 kraadi, küpseta sellel kuumusel 35 minutit ning seejärel vähenda temperatuur 200 kraadini ja küpseta veel pool tundi. Kui leib kipub pealt kõrbema, siis kata vorm fooliumiga.
Minu ahi ei kuivata, seetõttu ei pintselda ma leiba veega ega pane ahju küpsemise ajaks veevanni. Paljude ahjude, eriti elektriahjude puhul on lisaniiskus aga vajalik. Igaüks peab oma ahju hingeelu ise tundma :)
Kui leib on valmis, võta ta ahjust välja ja keera rätikusse. Lase veel 1,5 tundi järelküpseda. Järelküpsemine on väga oluline, kuuma leiba lõigates läheb leib katki ja pealegi ei mõju äsja ahjust tulnud leiva söömine ka kõhule hästi.

Leib on parim samal õhtul, eriti kui võid peale määrida :) Leib püsib hea ja värske umbes nädala.


Kamavaht


Õhtusöögi kõrvale magustoitu valides tuli mõte, et võiks proovida kamavahtu teha. Kuigi ma suur kamasõber ei ole, siis otsustasin siiski proovida :) Surfasin internetis ja vaatasin erinevaid retsepte, lõpuks otsustasin, et ei kasuta mitte ühtegi konkreetset retsepti ja lähenen loominguliselt ning teen just sellise kavahu nagu sisetunne ütleb :) Kokku tuli väga hea magustoit, mis valmis samas väga lihtsalt!



Vaja läheb:


200 ml vahukoort
265 g sidrunikohupiimakreemi
3 spl kamajahu
maitse järgi suhkrut
2 tl vanljesuhkrut
pisut sidrunimahla


Kaunistamiseks:


vaarikaid 
"Pilvekese" batoonikese komme

Tee nii:

Vahusta vahukoor suhkrutega, lisa kohupiimakreem ja kamajahu. Viimaks pigista sisse pisut sidrunimahla. Pane vaht magustoidupokaalidesse ning kaunista kommide ja vaarikatega. Serveeri kohe.

esmaspäev, 4. juuni 2012

Tere tulemast minu toidublogisse!

Minu toidublogi saab siit nüüd alguse :) Proovin lisada pilte ja postitusi oma askeldustest köögis nii tihti kui võimalik :)